1

hCG może zapobiegać rozwojowi nowotworu piersi

HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa (human chorionic gonadotropin), jest to hormon produkowany przez zarodek, a następnie przez łożysko. Hormon ten odpowiada za przebieg wczesnej fazy ciąży, pojawia się w organizmie już na kilka dni po zapłodnieniu, stąd mierzenie poziomu hCG w moczu jest podstawą działania większości testów ciążowych. Odkryto również jego nową właściwość, hCG może zapobiegać rozwojowi nowotworu piersi, zwłaszcza u kobiet w średnim wieku, które rodziły.

W Filadelfii rozpoczęto już fazę kliniczną testów hCG. Przez trzy miesiące hormon będzie podawany młodym kobietom z grup ryzyka raka piersi (zidentyfikowanym nosicielkom genu BRCA1 odpowiedzialnego za chorobę lub kobietom, w których rodzinie były częste przypadki raka piersi). Hormon jest podawany w postaci kilku zastrzyków; doraźnie nie wywołuje żadnych zmian w organizmie, ale w przyszłości ma chronić przed rozwojem guzów piersi. Efekt jego działania jest odłożony w czasie – hormon należy podawać nastolatkom bądź kobietom w wieku około 20 lat.

Zanim rozpoczęto próby na ludziach, działanie hormonu zostało dokładnie przebadane w laboratoriach. Wyniki prób na myszach są bardzo obiecujące – kiedy podano im środki wywołujące raka, aż 90% myszy, które otrzymywały wcześniej hCG, pozostało zdrowych (udało się to tylko 15% spośród tych, którym hCG nie podawano). U tych 10%, u których mimo hCG rak się rozwinął, jego przebieg był dużo łagodniejszy, guz formował się wolniej i był mniejszy.

Jeśli podobne rezultaty udałoby się osiągnąć u ludzi, byłaby to prawdziwa rewolucja w zapobieganiu rakowi piersi. Ta w sumie prosta i nieskomplikowana metoda pozwoliłaby uniknąć kilkunastu tysięcy zachorowań rocznie. Choć to wielka nadzieja, lekarze studzą zachwyt – potrzeba jeszcze co najmniej kilku lat badań i testów, aby hCG stało się powszechnie stosowaną terapią. Niemniej jest szansa na przełom.

admin

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *