Gorączka krwotoczna Ebola jest to choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności zaliczana do wirusowych gorączek krwotocznych. Czynnikiem etiologicznym gorączki krwotocznej jest wirus Ebola, należący do RNA-wirusów z rodziny Filoviridae, który jest blisko spokrewniony z wirusem Marburg.
Większość przypadków gorączki krwotocznej Ebola kończy się śmiercią z wykrwawienia. Naturalnym rezerwuarem wirusa są prawdopodobnie gryzonie i małpy Saba. Choroba najczęściej występuje w krajach tropikalnych. Zarażenie następuje po bezpośrednim kontakcie z chorym, choć choroba może także przenosić się innymi drogami. Okres choroby trwa do ok 2 tygodni (najszybszy przypadek śmierci nastąpił po 4 dniach), zaś śmiertelność waha się w granicach 60 – 90%.
Pierwsze objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy, jest to wysoka temperatura, bóle mięśni, biegunka. W miarę postępu chory zaczyna wymiotować, odczuwać bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy, pojawia się wysypka, a w szczytowej fazie choroby może dojść do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Niejednokrotnie chory może w tym czasie tracić przytomność i kontakt z otoczeniem, a ponadto doznawać nawet zaburzeń psychicznych.
Leczenie przyczynowe tej choroby nie jest znane, stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące, polegające na utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Trwają wciąż prace nad opracowaniem szczepionki