0

Czy palenie papierosów warunkują geny?

Kwestia palenia papierosów od dawna jest już jednym z głównych tematów zainteresowań medycyny i nauki. Szczególnie interesujące jest to, że niektórzy palacze zdają się być bardziej podatni na uzależnienie i częściej wracają do nałogu, niż inni. Zazwyczaj winą za taki stan rzeczy obarczamy tak zwaną „silną wolę” oraz czynniki środowiskowe.

Możliwe jednak, że silniejszy nałóg nikotynowy ma znacznie głębsze przyczyny. Jako że naukowcy zidentyfikowali trzy mutacje genetyczne, które mają wpływ zarówno na samo rozpoczęcie palenia, jak i późniejszy przebieg uzależnienia.

Mutacje, o których mowa, wywoływać mogą różne skutki, a ich posiadacze:

  •     znacznie częściej niż inni sięgają po pierwszego w życiu papierosa
  •     szybciej uzależniają się od stałych dawek nikotyny
  •     palą statystycznie więcej papierosów w ciągu doby
  •     mają mniejsze szanse na skuteczne rozstanie z nałogiem

Badania przeprowadzone zostały w oparciu o dane ponad 140 000 osób i opublikowane w „Nature Genetics”. Zdaniem badaczy, powinny być one kontynuowane w celu zwiększenia możliwości ustalania ryzyka powstania nałogu nikotynowego u poszczególnych, pojedynczych osób.

Dzięki wskazówkom płynącym z ich własnych genów, mogą oni dostać dodatkową motywację do tego, aby oprzeć się pokusie zapalenia pierwszego papierosa i zapobiec w ten sposób późniejszym problemom zdrowotnym. Na tym etapie jeszcze bowiem powstrzymanie się od palenia jest względnie łatwe.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *