Liposukcja

Liposukcja (ang liposuction), znana także, jako „odsysanie tłuszczu” lub w skrócie „lipo” to kosmetyczna operacja, która usuwa tłuszcz z różnych miejsc ludzkiego ciała. W zależności od naszej budowy może to być brzuch, uda, bądź pośladki, rzadziej szyja, plecy czy ramiona.

Istnieją czynniki, które ograniczają ilość tkanki tłuszczowej, jaką można z danego obszaru ciała odessać w czasie zabiegu. Ostatecznie to lekarz wspólnie z pacjentem uzgadnia szczegóły liposukcji tak, żeby efekt po zabiegu był możliwie najlepszy, bez pofałdowanej lub mocno obwisłej skóry, nierównościach itp. Należy mieć także na uwadze, że im więcej tłuszczu odessiemy w trakcie jednej sesji tym większe ryzyko wystąpienia powikłań. Jak wynika z różnego rodzaju raportów, usunięcie znacznej ilości tkanki tłuszczowej (powyżej 20kg), przy pomocy liposukcji, może skutkować większą utratą wagi niż faktyczna ilość zredukowanej tkanki.

Zabieg może być przeprowadzany zarówno w pełnej narkozie, jak również w znieczuleniu miejscowym. Bezpieczna liposukcja uwzględnia nie tylko ilość jednorazowo odessanej tkanki tłuszczowej, lecz także wybór sposobu znieczulenia oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Najlepiej, by pacjent cieszył się nie tylko świetną kondycją zdrowotną, lecz również był wolny od nałogów, a zwłaszcza tytoniowego.

Stosunkowo nowoczesne techniki modelowania sylwetki i usuwania tłuszczu zostały po raz pierwszy w historii wykonane przez francuskiego lekarza, Charles Dujarier.