0

Nowy lek na tocznia rumieniowatego

Toczeń rumieniowaty układowy (nazywany po angielsku: systemic lupus erythematosus, SLE) jest złożoną chorobą autoimmunologiczną o niejasnym podłożu. Polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, prowadzącej do rozwinięcia się stanów zapalnych w różnych narządach ciała. Choroba występuje w różnym nasileniu i z różnymi objawami, może też atakować różne części ciała. Stąd też jej wykrywanie jest dość trudne. Ma zmienny przebieg, tzn. może się cyklicznie nasilać i osłabiać, przez co skuteczność leczenia staje się trudna do oszacowania.

Po ostatnim niepowodzeniu prób nad lekiem na tocznia atakującego nerki, prowadzonych przez firmę Genentech and Biogen Idec Inc., pojawiła się nowa wersja leku przeciw chorobie. Firma Human Genome Sciences Inc. ogłosiła, że zakończona właśnie, trwająca 4 lata druga faza badań nad wynalezionym przez nich lekiem dała bardzo obiecujące wyniki. Środek o nazwie Benlysta zawiera substancję leczniczą belimumab. Naukowcy zapewniają, że pierwsze próby pokazały znaczne polepszenie lub utrzymanie istniejącego stanu zaawansowania rozwoju tocznia oraz zredukowały częstość nasileń i wybuchów choroby. Prowadzone długoletnie badania pozwoliły stwierdzić, że skuteczność leku nie zmniejsza się przy długotrwałym stosowaniu. Nie zaobserwowano również poważnych skutków ubocznych.

Badacze, nauczeni doświadczeniem we wcześniejszych poszukiwaniach leku przeciw toczniowi, pozostają powściągliwi w ocenie nowego środka. Pozostaje jeszcze trzeci etap prób nad Benlystą, który ma przynieść ostateczne wyniki i pozwolić ocenić jej skuteczność. Pojawiła się jednak szansa, że już za kilka lat pojawi się długo wyczekiwany lek na tocznia.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *