0

Mniejsza waga wpływa na lepszą pamięć

Zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą wpływa dobroczynnie na ich zdrowie, to znany od dawna fakt. Amerykański profesor psychologii udowadnia jednak, że korzyści ze schudnięcia są znacznie większe, niż mogłoby się to nam wydawać, bowiem wraz ze spadkiem wagi poprawia się pamięć. Otyłość jest nie tylko problemem dla naszego układu krwionośnego, ale podwyższa również niestety, zwłaszcza u osób dojrzałych, ryzyko wystąpienia takich problemów jak choroba Alzheimera czy udary mózgu.

John Gunstad, profesor psychologii, przeprowadził eksperyment mający na celu zbadanie, jak utrata masy ciała wpływać będzie na sprawność umysłową pacjentów. Szczególną uwagę poświęcono często pojawiającym się w tej grupie osób kłopotom z pamięcią.

Uczestnicy badania stanowili grupę 150 otyłych ludzi, z których każdy ważył średnio 135 kilogramów. Testy rozpoczęto od określenia ich sprawności umysłowej, a zwłaszcza pamięci i koncentracji. Obserwacje stanowiły dane wyjściowe, które następnie porównywano z końcowymi. W trakcie badań część uczestników przeszła operację pomniejszenia żołądka, co spowodowało oczywiście utratę wagi w tej grupie, średnio o 23 kilogramy w ciągu 12 tygodni od zabiegu. Pozostali badani takiej operacji nie przeszli i zachowali mniej więcej taką masę ciała, jak na początku eksperymentu.

Grupa, która przeszła operację i widocznie schudła, wyraźnie zmniejszyły się zaburzenia w uczeniu się, natomiast pamięć rozpoznawcza uległa znacznej poprawie. Przeciwnie zaś, w grupie osób, które pozostały przy początkowej wadze, większość badanych doświadczyła stopniowego spadku zdolności pamięci w ciągu 12 tygodni trwania testu.

Wyniki analizy są więc obiecujące, choć na razie ograniczone do osób po operacji zmniejszenia żołądka. W kolejnych badaniach profesor Gunstad zamierza sprawdzić, jakie będą wyniki podobnych testów u osób chudnących w sposób bardziej naturalny, w efekcie stosowania zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *