0

Palenie, nadciśnienie i otyłość zabijają amerykanów

Palenie i nadciśnienie są przyczyną 20% zgonów dorosłych Amerykanów. Te czynniki, łącznie z otyłością to dwa podstawowe zagrożenia dorosłej populacji USA – alarmują badacze z Harvard School of Public Health. Wyniki obserwacji wskazują, że palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 467 tys. osób każdego roku, nadciśnienie – 395 tys., a otyłość – 216 tysięcy. Te szokujące wyniki skłaniają do przyjrzenia się bliżej systemowi opieki zdrowotnej w USA, a także odpowiedzi na pytanie, czy jest on właściwie ukierunkowany na prewencję i promocję niepalenia, zdrowego stylu życia i zmian w diecie.

Analiza dostępnych danych medycznych wskazuje, że istnieją różnice pomiędzy przyczynami śmiertelności kobiet i mężczyzn. Nadciśnienie było wiodącą przyczyną zgonów dorosłych kobiet, zabijając ich 230 tys rocznie (19%). To pięciokrotnie więcej niż śmierć w wyniku raka piersi (42 tys rocznie). Palenie to z kolei czynnik wiodący pod względem zgonów mężczyzn, zabija 248 tys osób rocznie czyli 21% śmierci w tej grupie.

Wpływ na śmiertelność pozostałych czynników (dieta, nadużywanie soli, cukru i in.) jest niezależny od płci, za wyjątkiem alkoholu. 70% śmierci w wyniku jego nadużywania  notowane jest wśród mężczyzn (45 tys.).

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *