Rzeżączka

Rzeżączka (łac Gonorrhoea) jest to choroba zakaźna, przenoszona drogą płciową, której czynnikiem etiologicznym jest Gram-ujemna bakteria – dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae).

Źródłem zakażenia jest chory człowiek, bądź zakażone przedmioty codziennej higieny, których używał. Najczęstszą drogą transmisji choroby jest kontakt seksualny z osobą zakażoną. Do zakażenia może również dojść u noworodków w trakcie porodu od chorej matki. Prowadzi to do gonokokowego zapalenia spojówek, co może być przyczyną trwałego uszkodzenia wzroku.

Objawy chorobowe:

  • u mężczyzn: ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu,
  • u kobiet: upławy, zaburzenie cyklu miesiączkowego, obfita menstruacja.

Następnie zakażenie rozszerza się na cały układ moczowo-płciowy (bądź też odbyt, gardło), czasem drogą naczyń krwionośnych. Nieleczona prowadzi do stanów zapalnych, powstawania ropni, zapalenia jajowodów i w konsekwencji do bezpłodności, jak również zmiany odległych narządów, np: stawów, serca.

Leczenie: tradycyjnie za pomocą uderzeniowych dawek penicyliny podawanej domięśniowo (1–2 dni), a także leku powstrzymującego wydalanie przez nerki i zwiększającego stężenie penicyliny we krwi; obecnie (ze względu na uodpornienie się bakterii na penicylinę) często też za pomocą jednorazowej dawki cefalosporyn trzeciej generacji (cefiksym, ceftriakson) oraz chinolonów (ciprofloksacyna, ofloksacyna, lewofloksacyna). Odradza się także picie alkoholu, który sprzyja rozwojowi choroby.