Makijaż

Makijaż i jego znaczenie psychologiczne

Ludzie przesadnie podkreślający swoją urodę mogą mieć uraz, który jest związany z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności. Sposób używania makijażu może również ujawniać samoocenę (osoby o niskiej samoocenie, bądź to zupełnie nie używają makijażu, bądź go nadużywają). Należy tu jednak uważać na interpretację, jako że samo używanie lub nieużywanie makijażu nie jest podstawą rzetelnej diagnozy.

Zaburzenia poczucia tożsamości objawiać się mogą skłonnością do częstej i diametralnej zmiany wyglądu (np powtarzające się operacje plastyczne, bardzo częsta zmiana koloru włosów, ich długości). Nie jest zaś prawdziwa zależność odwrotna: zmiana wyglądu nie musi być związana z zaburzeniem poczucia tożsamości.

W europejskiej kulturze kobiety malują często usta, a także oczy. Malowanie ust jest związane z powszechnym (nieprawdziwym) przekonaniem, że kobieta o pełnych ustach jest namiętna, natomiast usta wąskie świadczą o oziębłości. Usta są również symbolem waginalnym i w związku z tym ich podkreślanie może być sygnałem seksualnym. Malowanie oczu związane jest z tym, że w kanonie kobiecej urody oczy odgrywają ważną rolę, a mianowicie im wydają się większe, tym bardziej atrakcyjne. Jedna z teorii mówi, że jest to związane z tym, że kobieta z dużymi oczami wydaje się młoda (oczy dzieci są większe w stosunku do całej twarzy niż oczy dorosłych). Duże oczy mogą także sprawiać wrażenie niewinności, a więc wierności.

Malowanie policzków, pudrowanie itp związane jest natomiast z dążeniem do sprawienia wrażenia młodego wyglądu. Zdrowa skóra jest we wszystkich kulturach kojarzona z atrakcyjnością fizyczną (zarówno mężczyzn jak i kobiet), więc jest to cecha niezmienna bez względu na epokę, prawdopodobnie kojarzona jest z ogólnym zdrowiem. W europejskim kręgu kulturowym wszelkie cechy wyglądu, które są związane z młodością podnoszą atrakcyjność kobiety (np sprężysty chód, błyszczące oczy, wigor itp). Makijaż ma zatem za zadanie podkreślenie cech związanych z młodością (a więc atrakcyjnością fizyczną).