Badanie i leczenie ślinianek – sialoendoskopia

Sialoendoskopia polega na wprowadzeniu miniaturowego układu optycznego (średnica endoskopu waha się od 0,8 mm do 1,6 mm) do wnętrza systemu przewodów wyprowadzających ślinianki podżuchwowej, bądź przyusznej. Wizualizacja pola operacyjnego odbywa się w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu na monitorze, za pośrednictwem toru wizyjnego o wysokiej rozdzielczości, co pozwala na precyzyjną ocenę patologii powodujących zamknięcie badanych gruczołów ślinowych, które nierzadko nie są wykrywane przez klasyczne metody obrazowania (USG, RTG).

Dzięki znajdującemu się w endoskopie kanałowi roboczemu istnieje możliwość wprowadzania w pole operacyjne różnego rodzaju mikronarzędzi (kleszcze, wiertła, ekstraktory do kamieni, balony do poszerzania zwężeń, włókna laserowe, itp), umożliwiających leczenie zmian patologicznych, występujących w obrębie przewodów wyprowadzających gruczołów ślinowych. Cała procedura badania wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne zalecane jest w przypadkach szczególnie trudnych, wówczas gdy zakładany czas zabiegu może przekroczyć 1 godzinę.

Zalety sialoendoskopii:

  •     brak cięć na skórze i szyi Pacjenta
  •     brak ryzyka uszkodzenia gruczołu ślinowego
  •     brak ryzyka porażenia nerwu twarzowego
  •     minimalne ubytki krwi
  •     krótki okres rekonwalescencji

Sialoendoskopia znajduje zastosowanie w leczeniu kamicy i zwężeń przewodów wyprowadzających ślinianek podżuchwowych i przyusznych.