0

Mniejsza aktywność ruchowa jest także skuteczna

Naukowcy zauważyli, że dzieci rzadko potrafią ruszać się w ten sam sposób dłużej niż 20 sekund. To dało im do myślenia, zaczęto zastanawiać się, czy tak krótkotrwała, ale często powtarzana aktywność ma jakiś wpływ na zdrowie, (dla przykładu: potrzeba 20 minut ćwiczeń, by ruszyła pompa limfatyczna). Okazało się, że tak, co więcej, krótkie ale intensywne ćwiczenia są tak samo skuteczne dla poprawienia kondycji organizmu, jak dłuższe treningi. Wyniki badań opublikowano w periodyku International Journal of Pediatric Obesity.

Do badań wykorzystano elektroniczny sprzęt mierzący aktywność grupki zdrowych chłopców w wieku 8-10 lat. Przez tydzień sekunda po sekundzie, sprawdzano ruch, puls, wydolność oddechową badanych dzieci. Okazało się, że aktywność trwająca poniżej 4 sekund przynosi dokładnie te same rezultaty, co ćwiczenia trwające 5 minut i dłużej.

Jaki z tego powstaje wniosek dla rodziców? Nie zachęcaj dziecka do intensywnych treningów na siłowniach, matach do judo, boiskach, raczej pozwól mu na pobieganie z kolegami po podwórku. To będzie dla jego zdrowia tak samo dobre, jak skomplikowane programy ćwiczeń pod okiem wyspecjalizowanych trenerów.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *