0

Siedzący tryb życia jest bardzo niezdrowy

Typowo siedzący tryb życia nie służy naszemu organizmowi, ale jak bardzo jest szkodliwy? Zbyt długie siedzenie może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje, również zagrażające naszemu życiu. Okazuje się, że u kobiet prowadzących taki tryb życia rośnie ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Kanady po przeanalizowaniu stanu zdrowia 69 950 pielęgniarek. Dane, którymi dysponowali, obejmowały ponad 18 lat z ich życia, zaś szczegółowe ankiety przeprowadzano na przestrzeni 2 lat. Ponieważ badanie dotyczyło osób związanych bezpośrednio ze służbą zdrowia, to zebrane informacje były bardzo dokładne.

Okazało się, że ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej jest ponad dwa razy wyższe u kobiet, które większość czasu poza pracą spędzają niezbyt aktywnie, a więc głównie siedząc (na przykład oglądając telewizję czy czytając). Ryzyko to było natomiast znacznie niższe u tych pań, które po pracy spędzały w pozycji siedzącej najwyżej 10 godzin tygodniowo.

Ryzyko powstania zatorowości płucnej ogólnie nie jest duże, zaś siedzący tryb życia zwiększa je o odpowiednik siedmiu dodatkowych przypadków rocznie na 10 000 osób – jednak związek został potwierdzony i pozwala na lepszą ocenę ryzyka, jakie wiąże się z zaniechaniem aktywności fizycznej.

Długotrwały brak ruchu znacznie podnosi ryzyko tworzenia się zakrzepów w kończynach dolnych. Kiedy część z nich oderwie się od ścian naczyń krwionośnych i zostanie przeniesiona krwioobiegiem do płuc, pojawia się ból w klatce piersiowej oraz problemy z oddychaniem – często mylone z przypadłościami sercowymi. Leczenie jest głównie farmakologiczne, a część ostrych przypadków wymaga jednak interwencji chirurga.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *