0

Leczenie łuszczycy w domowym zaciszu

Badania holenderskich naukowców dowiodły, że łuszczycę tak samo skutecznie, jak w szpitalu, można leczyć w domu. Chodzi o naświetlania lampą UV, które dotąd uważano za bezpieczne tylko w warunkach szpitalnych. Łuszczyca to wyjątkowo uciążliwa choroba skóry, która objawia się swędzącymi, zaczerwienionymi plamami. Leczy się ją najczęściej za pomocą sterydowych maści nawilżających z dodatkiem witamin lub tabletek, które mają modyfikować i wzmacniać działanie układu odpornościowego (to jego dysfunkcje w głównej mierze odpowiadają za powstawanie łuszczycy). Pomaga też światło, zarówno słońce, jak i specjalne, lecznicze naświetlania lampami UV. Jak dotąd lekarze obawiali się skutków ubocznych takiej terapii, zwłaszcza gdyby była ona przeprowadzana bez nadzoru lekarza, w warunkach domowych.

Jednak pacjenci z łuszczycą narzekają na czasochłonność takiej terapii, niekiedy przez kilka miesięcy musieli jeździć do szpitala dwa lub trzy razy w tygodniu. Przeniesienie naświetlań do domu to nie tylko oszczędność czasu, lecz także duża wygoda dla pacjentów. Lekarze jednak długo się temu sprzeciwiali. Choć lampy UV do użytku domowego pojawiały się już w 1970 roku, większość specjalistów ostrzegała przed ich samodzielnym użyciem. Obawiano się między innymi poparzeń, przyspieszonego starzenia się skóry, a nawet raka.

Jednak zakrojone na szeroką skalę porównawcze badania holenderskich pacjentów z łuszczycą dowiodły, że stosowanie lamp UV w domu jest tak samo bezpieczne, jak w szpitalu. Mało tego, jest nawet bardziej efektywne, bowiem po naświetlaniach w domu wyraźną poprawę odczuło osiemdziesięciu dwóch na stu badanych, a po tych samych zabiegach w klinice, już tylko siedemdziesięciu dziewięciu na stu. Być może wpływ na ten wynik miał dużo większy komfort, z jakim chorzy mieli do czynienia w swoich własnych domach. Efekty uboczne terapii domowej wcale nie były gorsze. Wprawdzie zdarzyło się sześć poparzeń wymagających prostego opatrunku (na sto), ale jest to wynik porównywalny z analogicznymi przypadkami w szpitalu.

Badania te zostały opublikowane w British Medical Journal i od razu wywołały duże zainteresowanie ze strony populacji chorych na łuszczycę. Specjaliści podkreślają – można leczyć się w domu, ale trzeba pamiętać, aby nigdy nie przekraczać dawek promieniowania zaleconych przez lekarza. Ważne są też regularne kontrole lamp – lecząc się w domu, musimy mieć pewność, że używamy do tego w pełni profesjonalnego sprzętu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *