0

Skomplikowana operacja leczenia epilepsji

Brytyjskie media donoszą o sukcesie skomplikowanej operacji leczenia epilepsji, polegającej na wycięciu fragmentów mózgu odpowiedzialnych za ataki padaczkowe. 25-letnia Emma Kon w wieku 17 lat przeszła groźne, wirusowe zapalenie mózgu. Po wybudzeniu się ze śpiączki już nigdy nie odzyskała dawnej sprawności. Długotrwałym skutkiem choroby były zmiany w mózgu, które wywoływały u niej nawet kilkadziesiąt napadów padaczkowych w ciągu dnia. Choroba zmusiła ją do porzucenia studiów i całkowicie sparaliżowała normalne życie. Rodzina Emmy zainwestowała w przeprowadzenie w Brukseli skomplikowanych i nowatorskich prześwietleń mózgu. Z grubsza mówiąc, polegały one na wstrzyknięciu czarnego barwnika podczas  napadu padaczkowego pacjentki. Pomogło to obserwować na prześwietleniu procesy zachodzące w mózgu. Podczas zabiegu belgijscy lekarze zdiagnozowali siedem obszarów znajdujących się w płacie skroniowym mózgu, odpowiedzialnych za ataki.

W następnym etapie Brytyjscy lekarze wszczepili jej do mózgu metalowy element, podłączony do urządzenia rejestrującego działanie fal mózgowych, w tym również napady padaczkowe. Urządzenie pozwoliło potwierdzić, że to siedem odkrytych wcześniej fragmentów mózgu wywołuje zmiany chorobowe u pacjentki. Ostatnim etapem leczenia była właściwa operacja wycięcia szkodliwych fragmentów mózgu. Pomimo zagrożenia licznymi powikłaniami, jak krwotok czy zakażenie, operacja zakończyła się całkowitym sukcesem.

Już od miesięcy Emma nie przeszła żadnego napadu. Choć ciągle jest pod wpływem leków, powróciła już do normalnego życia. Zabiegi i operacje, którym się poddała, są dowodem na to, jak wielki postęp dokonał się w dziedzinie medycyny w ostatnich latach. Niestety, jak podkreślają specjaliści, dostęp do najnowocześniejszych technik jest bardzo niesprawiedliwy. Często szanse wyleczenia z epilepsji są kwestią szczęścia, a nie technicznych możliwości współczesnej medycyny.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *