Hymenoplastyka

Hymenoplastyka to zabieg odtworzenia błony dziewiczej, który ma na celu stworzenie wrażenia jej obecności u partnera poddającej się temu zabiegowi kobiety (tzn opór przy immisji, „krwawienie” przy stosunku).

W najlepszym przypadku tak „zrekonstruowana” błona dziewicza może zostać pomylona z autentyczną podczas pobieżnego badania ginekologicznego, natomiast zawsze zostanie zidentyfikowana podczas dokładnego badania wykonywanego przez doświadczonego specjalistę medycyny sądowej. Fakt ten jest niezwykle istotny w krajach islamskich, gdzie coraz powszechniejsze jest poddawanie narzeczonej przed ślubem badaniu ginekologicznemu. Lekarz taki w sytuacji braku błony dziewiczej (bądź obecności jej naruszenia) staje przed dylematem, że ujawniając prawdę może spowodować zabójstwo kobiety przez jej rodzinę z powodu „zhańbienia honoru”, zaś kłamiąc narazi się na zemstę obu rodzin, kiedy sprawa zostanie wykryta (oprócz badania ginekologicznego rodzina narzeczonego może np zdobyć dowody na to, że dana kobieta poddała się zabiegowi). Przy dobrze wykonanej rekonstrukcji w takiej sytuacji ginekolog zawsze może się usprawiedliwić, że niedokładnie zbadał pacjentkę, nie zaś że celowo kłamał i tym samym uniknąć odwetu.

Przyczyny poddawania się hymenoplastyce to:

 • chęć oszukania partnera lub otoczenia z powodu:
  • uwarunkowań kulturowych — np w krajach islamskich brak dziewictwa u panny młodej upoważnia męża do zerwania związku i naraża kobietę na odwet jej rodziny (aż do ”zabójstwa honorowego”); w nieco łagodniejszej formie dotyczy to krajów latynoamerykańskich. Natomiast w krajach Południowo-Wschodniej Azji zabieg ten może być wykonywany u młodocianych prostytutek, aby uzyskać wyższą cenę u klienta, ponieważ w tym regionie powszechnie wierzy się, że seks z dziewicą „wzmacnia” mężczyznę;
  • uwarunkowań indywidualnych — kobieta lub jej rodzina mogą uważać „dziewictwo” za sposób na doprowadzenie do małżeństwa z „dobrą partią”.
 • czynniki medyczno-psychologiczne:
  • taki zabieg może być wykonywany u wcześniej niewspółżyjących seksualnie ofiar gwałtów, ponieważ może im pomóc odzyskać równowagę psychiczną — we Francji koszty takiego zabiegu mogą zostać zwrócone przez państwo, jeśli pacjentka jest ofiarą gwałtu.;
  • taki zabieg może stanowić końcowy etap operacyjnego wytwarzania narządów płciowych u kobiet, które urodziły się z ich brakiem lub niedorozwojem.
 • pozostałe czynniki — np.:
  • chęć podkreślenia w ten sposób przez kobietę faktu zerwania z dotychczasowym „złym życiem”;
  • chęć lepszego „powtórzenia ślubu” — czasem (dość popularne w USA) para małżeńska z okazji którejś rocznicy ślubu może chcieć powtórzyć ceremonię, wyjechać w to samo miejsce etc., a jeśli kobieta była w dniu ślubu dziewicą, to „rekonstrukcja dziewictwa” ma ułatwić powtórne przeżycie nocy poślubnej sprzed lat, kiedy kobieta straciła dziewictwo.