0

Szkodliwe działanie Bisfenolu A

Już wiele miesięcy temu media informowały o najnowszych odkryciach szkodliwych właściwości Bisfenolu A, nazywanego BPA. Jest to związek organiczny z rodziny fenoli, stosowany m.in w produkcji tworzyw sztucznych. Badania wykazały, że może mieć wpływ na otyłość, zaburzenia psychiczne, zakłócenie działania hormonów, a u dzieci: zanik różnic płciowych, osłabienie wzroku, pamięci i refleksu.

Bisfenol A jest stosowany jako składnik wysokiej jakości plastików, zwiększający ich twardość i trwałość, a także jako element puszek i wielu innych przedmiotów codziennego użytku, jak płyty CD i soczewki kontaktowe.

Od czasu upowszechnienia wyników tych badań różne kraje poczyniły kroki z celu wycofania lub ograniczenia dostępności produktów zawierających Bisfenol A. Ostatnio rozpoczęto prace nad wprowadzeniem dodatkowych restrykcji w stanie Connecticut w USA. Kwestia jest dość kontrowersyjna, gdyż wciąż nie przeprowadzono wystarczających badań potwierdzających szkodliwość substancji. Przeciwnicy nowych przepisów argumentują, że przy takich ilościach, jakie się stosuje w produkcji, Bisfenol A nie może stanowić zagrożenia dla zdrowia. Jednak badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że substancja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, choroby serca oraz cukrzycę.

Przepisy, które mają być wprowadzone w Connecticut zabraniają sprzedaży na terenie stanu wielu produktów spożywczych przechowywanych w pojemnikach zawierających BPA (szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci i niemowląt). Pozostałe z nich (głównie żywność z puszek) będą musiały zawierać na opakowaniach ostrzeżenia o szkodliwości substancji.

Nowe przepisy spotkały się z dużym poparciem społecznym. Jednak przeciwnicy zwracają uwagę na inne badania naukowe, w których stwierdzono, że Bisfenol A nie ma szkodliwego działania w kontakcie z jedzeniem. Zdania pozostają podzielone, co wskazuje na konieczność przeprowadzenia dalszych testów. Jednocześnie prowadzi się badania nad nowymi, bezpiecznymi substancjami chemicznymi, które pozwoliłyby zastąpić Bisfenol A w zastosowaniu przemysłowym. Na razie jednak nie znaleziono odpowiadającego mu właściwościami związku.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *