0

Syndrom Obcego Akcentu

Budzisz się rano, odzywasz się do swojej rodziny i nagle okazuje się, że mówisz z zupełnie obcym akcentem. Dziwne? Przerażające? Takie jednak właśnie doświadczenie stało się udziałem osób, u których zdiagnozowano Syndrom Obcego Akcentu.

Choć ludzie dotknięci tym syndromem nie rozwijają akcentu w pełni, to jednak dla osób postronnych rzeczywiście brzmią, jakby byli obcokrajowcami.

Syndrom Obcego Akcentu to bardzo ciekawa przypadłość, którą stwierdzono jak dotąd jedynie u kilkudziesięciu osób na całym świecie. W Wielkiej Brytanii zarejestrowano dwa interesujące przypadki:

  •     Kay Russell miała serię dokuczliwych migren. Po kolejnym ataku zasnęła – kiedy zaś się przebudziła, mówiła już z francuskim akcentem.
  •     Sarah Colwill również zmienił się sposób wypowiadania po wyjątkowo dotkliwych migrenach. Najsilniejszy atak skończył się wezwaniem pogotowia i pobytem w szpitalu. Sarah obudziła się rano z akcentem… chińskim.

Specyfiką Syndromu Obcego Akcentu jest to, że zmiana intonacji i sposobu mówienia pojawia się w sposób nagły. Dotknięte nim osoby nadal używają swojego ojczystego języka, brzmią jednak, jak gdyby niedawno przyjechały z zupełnie innego, obcego kraju.

Lekarze nie znają dokładnych mechanizmów powstawania tej przypadłości, podejrzewają jednak, że odpowiadają za nią niewielkie, nagłe urazy głowy lub mózgu. Może to być na przykład niewielki udar, który uszkadza niewielki obszar mózgu związany z językiem, tonacją i wymową.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *