0

Nowatorska metoda diagnozowania stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane jest chorobą, której medycyna nie potrafi jeszcze wyleczyć. Można jednak spowolnić jej rozwój i pozwolić pacjentowi na odzyskanie choćby części w miarę normalnego życia. Im wcześniej wdroży się leczenie, tym rezultaty są lepsze, dlatego tak ważna jest skuteczna diagnostyka.

Być może w niedalekiej przyszłości da się rozpoznać stwardnienie rozsiane na samym początku choroby. Udać się to może za pomocą nieinwazyjnego badania oka.

Już w tej chwili badanie siatkówki oka jest dobrym sposobem na rozpoznanie stopnia zaawansowania stwardnienia rozsianego. Można jednak posunąć tą technikę dalej i stawiać diagnozę jeszcze zanim pojawią się objawy choroby.

Jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego, występującym przed innymi, bardziej dotkliwymi zmianami, jest tak zwane ścieńczenie siatkówki, dochodzi wówczas do rozrzedzeń w siatkówce, co przekłada się na jakość widzenia. Dodatkowo po pewnym czasie mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe, powodując uszkodzenie narządu wzroku.

Naukowcy z ośrodków badawczych Dallas przetestowali niedawno tak zwaną tomografią optycznej koherencji (OCT), być może nową, skuteczną metodę bardzo wczesnej diagnostyki stwardnienia rozsianego.

Dla pacjenta wygląda to jak typowe badanie oka, siada on po prostu przed urządzeniem podobnym do normalnie używanego w badaniu ostrości wzroku, a niewidzialne dla oka promienie podczerwone sprawdzają stan siatkówki. Całość trwa zaledwie kilka sekund i dostarcza wszystkich potrzebnych do postawienia diagnozy informacji.

Ze względu na szybkość i łatwość badania, można by stosować je jako dodatkowy test w gabinetach okulistycznych. Bardzo podniosłoby to wykrywalność stwardnienia rozsianego jeszcze na etapie, kiedy nie daje ono praktycznie żadnych objawów. Wdrożenie w tym czasie leków daje największe szanse skutecznego hamowania rozwoju choroby.

U osób z już rozpoznanym stwardnieniem można natomiast w ten sposób oceniać skuteczność stosowanego leczenia. Poprawa zdrowia pod wpływem leków skutkuje bowiem również przyrostem struktury siatkówki, co także może zostać ocenione za pomocą OCT.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *