Syndrom Touretta (wrodzone zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się przede wszystkim występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych) w 90% występuje w połączeniu z innymi chorobami (najczęściej jest to ADHD). Nowe badania, opublikowane w Kanadzie, opierały się na badaniach 400 dzieci z syndromem Touretta i miały na celu poznanie zależności pomiędzy wspomnianymi wyżej chorobami. Wyniki wskazują, że chociaż choroby mają podłoże genetyczne, to pewne czynniki okołoporodowe zwiększają ryzyko wystąpienia ADHD z zespołem Touretta.
Wiadomo, że stres w czasie ciąży jest sam w sobie czynnikiem mogącym wpłynąć na wystąpienie ADHD. Jeśli dziecko po urodzeniu miało małą wagę, jeśli urodziło się przedwcześnie, jeśli matka paliła w czasie ciąży, to ryzyko wystąpienia ADHD wzrasta.
Aby zbadać związek pomiędzy dwiema chorobami, naukowcy przebadali dzieci z zespołem Touretta i z lub bez ADHD. Porównali nasilenie czynników ryzyka w czasie ciąży (tych trzech wymienionych wyżej). Wyniki wskazują, że u dzieci narażonych na działanie tych czynników ADHD rozwijało się dwa do trzech razy częściej z zespołem Touretta, niż u dzieci nie narażonych. Jeśli jesteś genetycznie obciążona ryzykiem wystąpienia zespołu Touretta, powinnaś zwracać baczną uwagę na tryb życia w czasie ciąży, unikać palenia i zapewnić sobie odpowiednią opiekę medyczną. Może to zapewnić lepszą jakość życia dzieciom, które urodzą się chore.
Uważa się, że 1 na 100 osób rodzi się z chorobą Touretta, ale wielu ludzi nie potrzebuje opieki medycznej, bo objawy choroby są łagodne.