0

Spadek wagi może być objawem choroby Alzheimera

Jeśli twój bliski starszy człowiek nagle zaczyna nagle spadać na wadze, może to być jeden z najwcześniejszych, rozpoznawalnych gołym okiem, objawów choroby Alzheimera. Już wcześniej było wiadomo, że demencja może rozwijać się na długie lata przed pojawieniem się pierwszych wyraźnych objawów. Z tego powodu tak istotne jest, by znać symptomy, które mogą jak najwcześniej zaalarmować o możliwości pojawienia się choroby.

Analiza porównawcza na grupie 2 tys. osób wykazała, że ludzie, którzy w starszym wieku nagle spadli na wadze byli trzykrotnie bardziej narażeni na chorobę Alzheimera w późniejszym okresie. Co więcej, pacjenci z najniższym indeksem masy ciała (BMI) byli aż o blisko 80% bardziej zagrożeni Alzheimerem niż grupa pacjentów z najwyższym BMI. Natomiast najbardziej zagrożone były osoby, które w młodszym wieku były grubsze i dopiero w ostatnich latach sporo schudły.

Badacze, podkreślają, żeby nie mylić pojęć i nie sądzić, że nadwaga w starszym wieku działa na ludzi ozdrowieńczo. Chodzi raczej o to, że nagły spadek masy ciała można sygnalizować postępującą chorobę mózgu, dlatego jeśli zauważymy u bliskich takie zmiany, warto zaobserwować, czy ich kondycja umysłowa nie pogarsza się.

Czy można się uchronić przed chorobą Alzheimera? Jak dotychczas wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem jest utrzymanie przez całe życie zdrowej diety, regularny ruch na świeżym powietrzu i… bogate życie towarzyskie, ponieważ liczne kontakty społeczne opóźniają demencję starczą.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *