Badanie ogólne kału wykonuje się w diagnostyce następujących objawów: zaburzeń trawienia i wchłaniania, bólów brzucha, krwawień z przewodu pokarmowego, infekcji pasożytniczych i biegunek. Umożliwia ono ustalenie przyczyny choroby zakaźnej jelit, a także choroby pasożytniczej przewodu pokarmowego. Na podstawie przeprowadzonej analizy kału można wnioskować o zdolności jelit do wchłaniania pokarmu i pośrednio o czynności wydzielniczej (wydzielaniu enzymów trawiennych) trzustki.
Badanie to jest podstawowym badaniem wykonywanym w celu określenia przyczyn chorób układu pokarmowego, które mogą być konsekwencją nieprawidłowości funkcjonowania narządów, czy obecnością infekcji i infestacji pasożytniczych. Niniejsze badanie składa się z oceny makroskopowej i mikroskopowej preparatu.
Badanie to obejmuje w szczególności ocenę: barwy, zapachu, obecności: śluzu, ropy, niestrawionych resztek pokarmowych (kulki tłuszczowe, ziarna skrobi, komórki roślinne, włókna mięsne, kryształy kwasów tłuszczowych i cholesterolu), komórek nabłonkowych, krwinek, pasożytów lub ich jaj.
Niestrawione resztki pokarmowe takie jak: komórki roślinne, czy tkanka mięsna, wskazywać mogą na zaburzenia trawienia pokarmu, kryształy cholesterolu i kwasów tłuszczowych – na zaburzenia wchłaniania, a kryształy Charcot-Leydena na colitis ulcerosa, lub czerwonkę amebową. W przypadkach wystąpienia stanów zapalnych obserwuje się śluz, komórki zapalne (leukocyty), zwiększoną ilość komórek nabłonkowych (np. we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, czy chorobie Crohna). W przebiegu alergicznych chorób jelit można stwierdzić granulocyty kwasochłonne, natomiast erytrocyty w krwawieniach do okrężnicy i odbytu.