0

Dziedziczność przedwczesnych porodów

Wiemy, że dziecko dziedziczy swoje cechy, również zdrowotne, po rodzicach. W pewnym stopniu genetyka może jednak także odpowiadać za przebieg ciąży czy porodu. Nowością jest dokonane przez szkockich naukowców odkrycie, że dziedziczny może być też termin porodu.

Mamy, które same urodziły się przedwcześnie, częściej niż pozostałe ciężarne kobiety rodzą wcześniaków. To samo ryzyko dotyczy również tych pań, których rodzeństwo przyszło na świat przed 37 tygodniem ciąży.

Nad problemem dziedziczności przedwczesnych porodów pracował dr Siladitya Bhattacharya, profesor medycyny reprodukcyjnej w Aberdeen Maternity Hospital w Aberdeen. Zespół przeanalizował bardzo dużą grupę, bo aż 22 343 ciąż w Szkocji, z zakresu 60 lat wstecz.

Z analizy wyeliminowano ciąże mnogie, które często kończą się przed wyznaczonym terminem i jest to uznawane za stan naturalny. Wśród pozostałych mam sprawdzono, ile z nich urodziło swoje dzieci wcześniej – oraz w którym tygodniu same przyszły na świat.

Wnioski są jednoznaczne: matki, które same urodziły się przed terminem, są o 60% bardziej narażone na przedwczesny poród swojego pierwszego dziecka, niż te przychodzące na świat w prawidłowym czasie (37 – 42 tydzień ciąży). W drugiej i kolejnej ciąży zaś ryzyko to nieco spada, ale nadal jest o 50% większe.

O badaniach wypowiedział się również dr William H Barth Jr z Massachusetts General Hospital. Jego zdaniem efekty przeprowadzonej i opublikowanej w Obstetrics & Gynecology pracy mogą okazać się przydatne w praktyce położniczej. Dr Barth zwraca jednak uwagę na to, że próba była bardzo jednorodna, wszystkie poddawane analizie ciąże miały miejsce w Szkocji. Nie wiadomo jeszcze więc, czy przełoży się to na ogół populacji ludzkiej.

Można jednak korzystać z tych wskazówek na co dzień położnicy, którzy mają świadomość że przyszła matka była wcześniakiem, mogą zadecydować na przykład o częstszych wizytach kontrolnych i przeprowadzaniu dodatkowych badań w celu wykluczenia lub potwierdzenia zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu. Umożliwi to podanie matce odpowiednich leków i być może przedłużenie ciąży do prawidłowego terminu.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *