Włosy składają się z:
- łodygi;
- korzenia;
- cebulki włosowej (opuszki);
- ujścia torebki włosowej (poru skórnego);
- gruczołu łojowego;
- otoczki włosa;
- mięśnia przywłośnego;
- części łączno-tkankowej torebki włosowej;
- brodawki włosa.
Cykl włosowy składa się z kilku etapów:
- anagen – okres wzrostu włosa, może trwać nawet kilka lat, na głowie nowy włos wzrasta zazwyczaj w ciągu czterech lat;
- katagen – okres przejściowy, polega na stopniowym zaniku opuszki i obumieraniu włosa, następuje rogowacenie komórek, tworzy się zrogowaciała „kolba” włosa, która przesuwa się ku górze, mieszek włosowy ulega wówczas trzykrotnemu skróceniu, okres ten trwa 1-2 tygodnie;
- telogen – okres spoczynkowy, który trwa kilka miesięcy, w tym czasie stary włos wypada poprzez wypchnięcie przez nowy włos.
Choroby włosów:
- łysienie androgenowe (łojotokowe);
- łysienie plackowate;
- siwienie;
- grzybica skóry głowy i włosów;
- choroby ropne i pasożytnicze;
- łupież
Podstawowa pielęgnacja włosów polega na myciu tak częstym, jak tego wymaga dany typ włosów. Nie należy często zmieniać kosmetyków do włosów, trzeba wypróbować kilka preparatów i postawić na jedną markę, która jest najlepsza dla danego typu włosów. Radykalne zabiegi fryzjerskie, takie jak prostowanie włosów, suszenie, tapirowanie mogą przyczyniać się do zniszczenia struktury włosa. Niezwykle ważne jest więc używanie dobrych kosmetyków do pielęgnacji włosów, zawierających ceramidy, witaminy A oraz E i składniki naturalne. Zalecane są np szampony pokrzywowe, odżywki z biosilkiem czy maski do włosów z ekstraktami z owoców. Właściwa pielęgnacja włosów obejmuje także przeciwdziałanie łupieżowi czy zapobieganie wypadaniu.