Rodzaje i typy cery

Charakterystyka rodzajów cery:

  • Cera sucha – jest wynikiem niedoczynności gruczołów łojowych, przez co jest matowa, łuszczy się i ściąga, ma jasny koloryt i jest cienka. Cerze suchej często towarzyszy rozszerzenie naczyń krwionośnych, natomiast pory skórne są mniej widoczne. Ten rodzaj cery jest bardziej podatny na proces starzenia się, stąd też już u młodej osoby z suchą cerą mogą pojawić się zmarszczki i bruzdy. Charakterystyczne dla niej jest również reagowanie zaczerwienieniem na mydło, wodę i trudne warunki atmosferyczne;
  • Cera tłusta – w jej przypadku gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, co prowadzi do rozszerzenia porów, błyszczenia się twarzy i powstawania zaskórników. Cera tłusta jest elastyczna i dobrze napięta, jednak niekiedy bywa poszarzała. Ten rodzaj cery późno się starzeje i jest stosunkowo odporny na działanie mydła, wody i niekorzystnych warunków atmosferycznych;
  • Cera mieszana – posiada cechy zarówno cery suchej, jak i tłustej. Zazwyczaj tłusta jest tzw strefa T, którą tworzą czoło, nos i broda, natomiast skóra na policzkach bywa przesuszona. Cera mieszana pod wpływem kosmetyków często bywa podrażniona, źle także reaguje na wodę, mydło i czynniki zewnętrzne.

Charakterystyka typów cery:

  • Cera wrażliwa, objawia się uczuciem pieczenia, ściągania, swędzenia, które występuje po myciu lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Cera wrażliwa źle reaguje na częste zmiany kosmetyków i na toksyny pochodzące ze środowiska. Jej stan znacznie pogarszają: promieniowanie słoneczne, nieprawidłowa dieta oraz zanieczyszczenia.
  • Cera naczynkowa natomiast charakteryzuje się kruchością naczyń krwionośnych. Wpływ na powstanie tego typu cery mają między innymi: aktywność hormonów kobiecych, czynniki zapalne krążące we krwi, a także niewłaściwy tryb życia i stres. Skłonność do cery naczynkowej może mieć również podłoże genetyczne.
  • Cera odwodniona natomiast cechuje się niedoborem wody w naskórku. W przypadku tego typu cery nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki (szczególnie na bazie alkoholu), zbyt częste zabiegi oczyszczające, przyjmowane leki, a także wystawienie na negatywne działanie czynników atmosferycznych prowadzą do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka.