0

Plebiscyt „Polacy z werwą” – nominowani lekarze

Warto zapamiętać ich nazwiska – i nie tylko dlatego, że w organizowanym przez PKN ORLEN Plebiscycie „Polacy z werwą” zostali nominowani w kategorii „Medycyna”. Lekarz medycyny Tomasz Dębski, doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Fendler i doktor nauk medycznych Michał Grąt – dzięki ich pracy korzyści odnoszą pacjenci nie tylko w Polsce.

Tomasz Dębski pracuje nad wytworzeniem bioimplantu kości. Jego badania pomogą w rekonstrukcji ubytków tkanki kostnej u chorych z nowotworami. To budzi nadzieje pacjentów, którym usunięto na przykład część szczęki czy żuchwy. Metoda może być przydatna także w wytwarzaniu bioimplantów innych tkanek lub narządów.

Wojciech Fendler rozwija działalność naukową, aby wesprzeć najmłodszych pacjentów. Dzięki jego badaniom skuteczniejsza może być terapia dzieci z cukrzycą uwarunkowaną genetycznie. Ponadto zwiększa się możliwość oszacowania ryzyka choroby u potomstwa. Fendler współtworzy największy w Europie kontynentalnej rejestr cukrzycy monogenowej. W rezultacie pacjenci zyskają dostęp do skutecznych, bezpiecznych i opłacalnych procedur medycznych.

Choć Michał Grąt dopiero zaczyna karierę naukową jest już laureatem nagrody Polskiej Akademii Nauk oraz Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), a także dwukrotnym stypendystą Ministra Zdrowia. Niedawno otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Swoją przyszłość wiąże z działalnością naukową i kliniczną w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *