Krztusiec

Krztusiec (dawna i potoczna nazwa koklusz) jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami kaszlu i przedłużającą się dusznością, wywoływana przez pałeczkę krztuśca (Bordetella pertussis). Przebycie krztuśca pozostawia długotrwałą odporność organizmu, ale powtórne zachorowanie jest również możliwe.

Objawy choroby są następujące:

  •     I faza choroby (faza kataralna – trwa ok 2 tygodni): nieżyt dróg oddechowych, osłabienie, ból gardła, katar, suchy kaszel, zapalenie spojówek, stany podgorączkowe;
  •     II faza choroby (faza napadowego kaszlu – trwa ok 10 tygodni): napadowy kaszel, wymioty;
  •     III faza choroby (faza zdrowienia – trwa ok 2 tygodni) to zmniejszenie nasilenia kaszlu.

Dawniej choroba była dość częsta, niejednokrotnie powodując nawet śmierć, obecnie występuje jednak rzadko. W jej przebiegu dochodzi, podobnie jak ma to miejsce w przypadku cholery, do zaburzenia w przekazywaniu sygnału do komórki, odbywającego się przy udziale receptora metabotropowego i białka G. Toksyna krztuścowa produkowana przez pałeczki krztuśca zmienia aktywność podjednostki Gαi, ta modyfikacja powoduje zaś niemożność zahamowania czynności cyklazy adenylowej. Dokładny mechanizm, na drodze którego występują objawy krztuśca, nie jest jednak znany.

Lekiem z wyboru w leczeniu krztuśca są antybiotyki z grupy makrolidowej (erytromycyna, dawercyna, azytromycyna). Natomiast w przypadku ich nietolerancji można zastosować ko-trimoksazol. W Polsce stosowane są szczepienia ochronne szczepionkami skojarzonymi Di-Per-Te, które służą także do uodparniania przeciw błonicy i tężcowi.