0

Znamy przyczynę powstawania osteoporozy

Niemieccy naukowcy znaleźli „przełącznik” molekularny odpowiadający za powstawanie osteoporozy, choroby zwyrodnieniowej kości, która dotyka miliony osób, zwłaszcza kobiet w okresie pomenopauzalnym. Autorami odkrycia są naukowcy z berlińskiego Centrum Medycyny Molekularnej im. Maksa Delbruecka (MDC). Udało im się zidentyfikować mechanizm molekularny, który reguluje równowagę między procesami tworzenia kości a ich rzeszotowienia. Jak dotąd nie było wiadomo, co powoduje utratę gęstości kości i ich ubytki. Niemieccy naukowcy, we współpracy z Holendrami i Amerykanami, odkryli nierównowagę ilościową między osteoblastami, czyli komórkami, z których formują się kości, a osteoklastami, które odpowiadają za ich „dziurawienie”.

Przyczyną tej nierównowagi okazały się zaburzenia na poziomie molekularnym, które upośledzają działanie genu odpowiedzialnego za równą ilość osteoblastów i destrukcyjnych osteoklastów. Jeśli równowaga jest zaburzona, tych drugich jest więcej – komórki kości giną szybciej niż produkowane są nowe. Efektem jest utrata gęstości kości i dużo większa podatność na złamania.

Odkrycie stwarza szansę na nowe lekarstwa, które już na poziomie komórkowym mogłyby powstrzymać procesy destrukcji kości. Szacuje się, że problem osteoporozy dotyczy jednej na trzy kobiety i jednego na dwunastu mężczyzn na całym świecie.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *