0

Leczenie chorób psychicznych za pomocą zajęć artystycznych

W Londynie powstało pierwsze kompleksowe centrum leczenia chorób psychicznych za pomocą zajęć artystycznych. Pacjentami mają być wyłącznie ciężko chorzy pacjenci, a ich terapia ma się odbywać przez kontakt ze sztuką. Pod jednym dachem stworzono specjalnie dla nich multimedialne centrum kulturalne, tak więc chorzy będą mogli malować, tańczyć, komponować i wykonywać muzykę, a także uczestniczyć w warsztatach teatralnych.

Oczywiście takie zajęcia nie zastąpią farmakoterapii, ale mają być jej doskonałym uzupełnieniem. Aktywizacja chorych psychicznie poprzez sztukę ma długą historię, pierwsze takie próby podjęto w niektórych szpitalach psychiatrycznych już w latach 40-tych XX wieku. Długo jednak dominowało tradycyjne podejście, które nakazywało podawanie leków i izolację. Współczesna psychiatria stawia na jak najszerszy kontakt chorych psychicznie ze zdrowymi, na aktywizację i włączanie ich do społeczeństwa.

Dobrym sposobem na przełamywanie alienacji wielu chorych okazała się właśnie sztuka, zwłaszcza że odkryto, iż niektórym chorobom psychicznym towarzyszy szczególna wrażliwość artystyczna.

Dominic Havsteen-Franklin, psychiatra z nowo otwieranego szpitala, zapewnia o korzyściach, jakie płyną z zajęć artystycznych dla chorych psychicznie, zwłaszcza dla schizofreników i osób z poważnymi zaburzeniami osobowości. Zajęcia artystyczne pozwalają im się otworzyć, zacząć wyrażać siebie i odnosić się do swojej choroby. Często przynoszą efekt u tych pacjentów, u których farmako- i psychoterapia nie przynosiły zadowalających rezultatów.

W nowym centrum zajęcia będą prowadzić zawodowi muzycy czy malarze, oczywiście przeszkoleni w roli terapeutów. Prowadzący zajęcia muzyczne Mario Eugster podkreśla szczególną wrażliwość emocjonalną chorych psychicznie. Często chorzy nie mogą sobie poradzić z nadmiarem emocji, nierzadko nie umieją też ich wyrażać. Sztuka daje im taką możliwość, budzi ich potencjał i kreatywność, a także uspokaja.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *