0

Mówienie o bólu powoduje większy ból

Kiedy mówimy „słowa mogą ranić”, zazwyczaj mamy na myśli to, że ktoś psychicznie bądź emocjonalnie źle się po nich poczuje. Okazuje się jednak, że za pomocą mowy rzeczywiście można „zranić” – a dokładniej wywołać reakcję bólową zgodną z sugestią, jaka zawarta jest w wypowiedzianych słowach.

Nowe badania sugerują bowiem, że nawet zwykłe „teraz może trochę zaboleć”, wypowiedziane w dobrej wierze przez pielęgniarkę pobierającą krew, spowodować może silniejsze odczuwanie wkłucia. Nawet, zanim ono rzeczywiście nastąpi.

Jak tłumaczy badacz Thomas Weiss, profesor na Friedrich-Schiller-Universität Jena w Niemczech, same tylko bodźce słuchowe są w stanie prowadzić do reakcji odpowiednich obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie tego, czego dotyczy sugestia.

Przykładowo więc, jeśli użyjemy słów takich jak „przeszywający” czy „pulsujący” w odniesieniu do bólu, w mózgu zajdą reakcje prowadzące do aktywowania obszarów, które odpowiadają za te właśnie, opisane przed momentem, wrażenia. Być może właśnie dlatego czasami ciężko jest ustalić z pacjentem, jaki konkretnie rodzaj bólu odczuwa.

W badaniu odpowiedzi mózgu na sugestie słowne, naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do sprawdzenia, jak 16 zdrowych osób przetwarzać będzie słowa związane z opisem bodźców. Najpierw polecono im wyobrażać sobie sytuacje związane z bólem, odpowiadające takim określeniom jak „paraliżujący” czy „wyczerpujący”, z innymi negatywnymi, ale nie związanymi z bólem słowami (np. „brudny” lub obrzydliwy”). Pojawiały się też sugestie neutralne oraz przyjemne.

W drugim eksperymencie natomiast badani odczytywali wymieszane co do kolejności te same słowa.

Rezultaty obu testów wykazały wyraźną odpowiedź ośrodków przetwarzania bólu w mózgu na wyrazy związane z tego rodzaju odczuciami. Pozostałe określenia nie dawały rezultatu w postaci aktywacji tych obszarów.

Zdaniem naukowców, wyniki mogą mieć duże znaczenie dla osób, które cierpią z powodu przewlekłego bólu. Okazuje się bowiem, że wbrew wcześniej przyjmowanej teorii, częste rozmawianie o tym z personelem medycznym może, zamiast ulgi,  przynieść jeszcze silniejsze cierpienie.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *