0

Syndrom Touretta do spółki z ADHD

Syndrom Touretta (wrodzone zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się przede wszystkim występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych) w 90% występuje w połączeniu z innymi chorobami (najczęściej jest to ADHD). Nowe badania, opublikowane w Kanadzie, opierały się na badaniach 400 dzieci z syndromem Touretta i miały na celu poznanie zależności pomiędzy wspomnianymi wyżej chorobami. Wyniki wskazują, że chociaż choroby mają podłoże genetyczne, to pewne czynniki okołoporodowe zwiększają ryzyko wystąpienia ADHD z zespołem Touretta.

Wiadomo, że stres w czasie ciąży jest sam w sobie czynnikiem mogącym wpłynąć na wystąpienie ADHD. Jeśli dziecko po urodzeniu  miało małą wagę, jeśli urodziło się przedwcześnie, jeśli matka paliła w czasie ciąży, to ryzyko wystąpienia ADHD wzrasta.

Aby zbadać związek pomiędzy dwiema chorobami, naukowcy przebadali dzieci z zespołem Touretta i z lub bez ADHD. Porównali nasilenie czynników ryzyka w czasie ciąży (tych trzech wymienionych wyżej). Wyniki wskazują, że u dzieci narażonych na działanie tych czynników ADHD rozwijało się dwa do trzech razy częściej z zespołem Touretta, niż u dzieci nie narażonych. Jeśli jesteś genetycznie obciążona ryzykiem wystąpienia zespołu Touretta, powinnaś zwracać baczną uwagę na tryb życia w czasie ciąży, unikać palenia i zapewnić sobie odpowiednią opiekę medyczną. Może to zapewnić lepszą jakość życia dzieciom, które urodzą się chore.

Uważa się, że 1 na 100 osób rodzi się z chorobą Touretta, ale wielu ludzi nie potrzebuje opieki medycznej, bo objawy choroby są łagodne.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *